top of page
Search
  • ankicastojanovska

КЕРАТОЗА ПИЛАРИС

Кератозис пиларис, понекогаш наречена „пилешка кожа“, е честа состојба на кожата што предизвикува појава на фластери со грубо чувство на испакнатини на кожата. Овие ситни испакнатини или мозолчиња се всушност мртви клетки на кожата кои ги затнуваат фоликулите на косата. Понекогаш се појавуваат црвени или кафеави во боја. Кератозис пиларис најчесто се појавува на надлактиците, бутовите, образите или задникот. Тоа не е заразно и овие испакнатини обично не предизвикуваат непријатност или чешање.

Познато е дека оваа состојба се влошува во текот на постудените и зимски месеци кога кожата има тенденција да се исуши и може да се влоши и за време на бременоста. Не постои лек за оваа безопасна, генетска состојба на кожата, но постојат неколку начини да се третира или да се спречи да се влоши. Кератозис пиларис обично ќе се исчисти природно до 30-тата година од животот.

Кои се симптомите на кератоза пиларис?

Најзабележителен симптом на кератоза пиларис е неговиот изглед. Видливите испакнатини што се појавуваат на кожата наликуваат на кожа на искубано пилешко. Поради оваа причина, таа е попозната како „пилешка кожа“. Испакнатините може да се појават насекаде на кожата каде што постојат фоликулите на косата и затоа никогаш нема да се појават на стапалата или на дланките од вашите раце. Кератозата пиларис најчесто се наоѓа на надлактиците и бутовите. Во вишок, може да се прошири на подлактиците и потколениците.

Други симптоми поврзани со него вклучуваат: мало розево или црвенило околу испакнатините чешање, раздразлива кожа сува кожа испакнатини кои се чувствуваат како шкурка испакнатини кои можат да се појават во различни бои во зависност од тонот на кожата (обоени во месо, бела, црвена, розова, кафеава или црна).

Причини за кератоза пиларис ? Оваа бенигна состојба на кожата е резултат на акумулација на кератин, протеин на косата, во порите. Ако имате кератоза пиларис, кератинот од влакната на вашето тело се затнува во порите, блокирајќи го отворот на растечките фоликули на косата. Како резултат на тоа, се формира мала испакнатина на местото каде што треба да биде влакното. Ако треба да изберете од ударот, може да забележите дека се појавуваат мали влакна на телото. Точната причина за акумулација на кератин е непозната, но лекарите мислат дека тоа може да биде поврзано со кожни заболувања како што се атопичен дерматитис и генетски болести.Кој може да развие кератоза пиларис? Пилешката кожа е честа кај жените, децата или тинејџерите, како и кај оние од келтско потекло, како и кај оние со: сува кожа,егзема, ихтиоза, поленска треска како и дебелината. Секој може да биде подложен на оваа состојба на кожата, но таа е најчеста кај децата и тинејџерите. Кератозата пиларис често започнува во доцното детство или за време на адолесценцијата. Обично се повлекува во средината на 20-тите години, а повеќето случаи целосно исчезнале до 30-тата година. Хормоналните промени може да предизвикаат избувнување за време на бременоста и за време на пубертетот. Кератозата пиларис е најчеста кај луѓе со светла кожа. Како се дијагностицира кератоза пиларис? Кератозис пиларис се дијагностицира врз основа на медицинска историја и физички преглед. Лекар за кожа, познат како дерматолог, обично може да ја потврди дијагнозата само со гледање на погодената област. Фактори кои влегуваат во дијагнозата вклучуваат: вашата возраст како изгледа на кои области влијае. Не постои формално тестирање за да се потврди дијагнозата. Како да се ослободите од кератоза пиларис? Не постои познат лек за кератоза пиларис. Обично се расчистува самостојно со возраста. Постојат некои третмани со кои можете да се обидете да го ублажите изгледот, но кератозата пиларис обично е отпорна на третман. Подобрувањето може да потрае со месеци, доколку состојбата воопшто се подобри. Дерматолошки третмани Вашиот дерматолог може да препорача навлажнувачки третман за да се смири чешањето, сува кожа и да се подобри изгледот на кожата од кератозниот осип. Многу локални креми без рецепт и на рецепт може да ги отстранат мртвите клетки на кожата или да спречат блокирање на фоликулите на косата. Доктор или здравствен работник може да го одреди најдобриот третман за вас. Две вообичаени состојки во третманите за навлажнување се уреа и млечна киселина. Заедно, овие состојки помагаат да се олабават и да се отстранат мртвите клетки од кожата и да се омекне сувата кожа. Други методи на лекување што може да ги предложи дерматологот вклучуваат: микродермоабразија, интензивен третман за пилинг хемиски пилинг креми со ретинол Сепак, внимавајте на состојките во овие креми и разговарајте со лекар пред да ги користите. Некои локални креми на рецепт вклучуваат киселини кои можат да предизвикаат негативни несакани ефекти, вклучувајќи: црвенило,боцкање ,иритација и сувост.Достапни се и некои експериментални опции за третман, како што се фотопневматска терапија и васкуларен ласерски третман.

Може ли да се спречи кератоза пиларис? Кератозата пиларис не може да се спречи. Но, следењето на нежна рутина за нега на кожата може да помогне да се спречат изгореници и да се минимизира нејзиниот изглед. На пример, користењето крем или маст без маснотии за навлажнување на кожата може да помогне да се спречат затнатите пори кои придонесуваат за кератоза пиларис. Домашни лекови за кератоза пиларис ! Ако не ви се допаѓа изгледот на вашата кератоза пиларис, постојат неколку техники со кои можете да се обидете да ја лекувате дома. Иако состојбата не може да се излечи, третманите за самогрижа може да помогнат да се минимизираат испакнатините, чешањето и иритацијата. Земете топли бањи: Кратките, топли бањи може да ви помогнат да ги отпуштите и олабавите порите. Сепак, важно е да го ограничите вашето време во бањата, бидејќи подолгото време на миење може да ги отстрани природните масла од телото. Пилинг: Секојдневниот пилинг може да помогне да се подобри изгледот на кожата. Дерматолозите препорачуваат нежно отстранување на мртвата кожа со луфа или пемза, кои можете да ги купите преку Интернет. Нанесете хидратантен лосион: лосиони со алфа хидрокси киселина како што се млечните киселини може да ја хидрираат сувата кожа и да го поттикнат обновувањето на клетките. Некои дерматолози препорачуваат производи како што се Eucerin Advanced Repair и AmLactin, кои можете да ги купите преку Интернет. Глицеринот, кој се наоѓа во повеќето продавници за производи за убавина, исто така може да ги омекне испакнатините, додека розовата вода може да го смири воспалението на кожата. Избегнувајте тесна облека: Носењето тесна облека може да предизвика триење што може да ја иритира кожата. Користете навлажнувачи: Навлажнувачите додаваат влага во воздухот во просторијата, што може да ја задржи влагата во вашата кожа и да спречи појава на чешање. Кератоза пиларис, состојба на кожата која често се нарекува „пилешка кожа“ поради нејзиниот изглед, најчесто ги погодува луѓето на млада возраст. Иако нема лек, тој има тенденција да исчезне само по себе до 30-тата година од животот. Во меѓувреме, одредени чекори можат да ви помогнат да управувате со тоа. Соработката со дерматолог ќе придонсе да ги откриете најдобрите начини за лекување.

Договорете преглед и консултација доколку се сомневате дека го имате овој проблем со вашата кжа.Нашата Д-р.Горица Дачевска ќе направи детален преглед на вашата кожа.

Јавете се на 071/234-235 и договорете термин

108 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page